„Naine sadamakail“
„Maletajad“

Erich Pehap (1912–1983)

Viljandist pärit Erich Pehap õppis Pallases maalikunsti, Riigi Kunsttööstuskoolis keraamikat ja tarbekunsti, ning lõpetas Pallase graafikuna. 1943 asus elama Soome ja sealt edasi Rootsi, kus juba esimesel aastal sai hulgaliselt tellimusi tarbegraafikuna. 1949 siirdus Kanadasse Torontosse, kus lisas enda portfooliosse veel ühe kunstiliigi, lõpeades Montreali mehaanilise joonestamise instituudi kujunduskunsti erialal.

Erich Pehapi töid võib vaadelda kui Kanada eestlase elutunnetuse peegeldust heaoluühiskonna kujunemise aegu sõjajärgses läänes. Seda enam, et need vahendavad tema muljeid ümbritsevast spontaanselt, ambitsioonideta analüüsile.

(Mai Levin)

„Naine sadamakail“, 1958

Segatehnika, papp; 56,3 x 43,3 cm; ülal paremal: Eric Pehap 58

1958. aasta suvel alustati ülekanadalise telepildi edastamist, mis andis kohalikele võimaluse näha maailmas levivaid moesuundi otse teleekraanilt. Nii muutus ka moe mõiste viie- ja kuuekümnendail aastail senisest tunduvalt laiemaks ning enam ei olnud rõhk niivõrd konkreetse moemaja järgimisel, kuivõrd üldisel stiilitajul. Nii on ka käesoleva naise päikesepaitust nautiv rõivastus stiilipuhas ja ajastule kohaselt mänglev ning vaba.

(Mai Levin)

„Maletajad“, 1980

Linoollõige; 35 x 40 cm; all vasakul: 2/12 cardboard cut; all paremal: E. Pehap 1980

Pehap armastas kujutada inimesi nende loomulikus keskkonnas. Nii leidub tema loomingu hulgas näiteks artiste, koduperenaisi, talunikke ning käesoleval pildil ka maletajaid. Mõtlikus ja ennastunustavas poosis meeste riietus on viks ja moodne ning annab maitsekalt edasi ajastu hõngu.